Skip to Main Content

Official 2014 Gubernatorial Primary Election results for House of Delegates

Last Updated 07/16/2014 11:05:40 AM
NR: not reported

House of Delegates

Legislative District 1A

Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Wendell R. Beitzel Winner Selected    
Republican 456 3,470 148 4,074 100.0%

Legislative District 1B

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Kevin Kelly Winner Selected    
Democratic 109 1,159 53 1,321 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jason C. Buckel Winner Selected    
Republican 120 1,774 78 1,972 100.0%

Legislative District 1C

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Nick Scarpelli Winner Selected    
Democratic 125 1,120 84 1,329 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Ray Givens
Republican 114 1,060 48 1,222 43.8%
Mike McKay Winner Selected    
Republican 122 1,389 57 1,568 56.2%

Legislative District 2A

Democratic (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Charles Bailey Winner Selected    
Democratic 241 1,829 116 2,186 46.8%
Elizabeth Paul Winner Selected    
Democratic 291 2,060 136 2,487 53.2%
Republican (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
David C. Hanlin
Republican 130 976 74 1,180 10.1%
Neil C. Parrott Winner Selected    
Republican 411 4,749 202 5,362 45.8%
Andrew A. Serafini Winner Selected    
Republican 450 4,534 194 5,178 44.2%

Legislative District 2B

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
John P. Donoghue Winner Selected    
Democratic 134 849 97 1,080 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Brett Wilson Winner Selected    
Republican 107 893 64 1,064 100.0%

Legislative District 3A

Democratic (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Nicholas Bouquet
Democratic 107 412 30 549 6.4%
Carol L. Krimm Winner Selected    
Democratic 662 2,249 176 3,087 36.3%
Roger Wilson
Democratic 419 1,447 72 1,938 22.8%
Karen Lewis Young Winner Selected    
Democratic 575 2,202 161 2,938 34.5%
Republican (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Paul Smith Winner Selected    
Republican 488 2,503 112 3,103 54.4%
Victoria Wilkins Winner Selected    
Republican 386 2,117 103 2,606 45.6%

Legislative District 3B

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Stephen Slater Winner Selected    
Democratic 304 1,494 56 1,854 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
William "Bill" Folden Winner Selected    
Republican 133 1,396 37 1,566 54.0%
Darren Shay Wigfield
Republican 135 1,166 33 1,334 46.0%

Legislative District 4

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Gene Stanton Winner Selected    
Democratic 759 4,158 138 5,055 100.0%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Kathy Afzali Winner Selected    
Republican 881 8,299 260 9,440 27.4%
Barrie S. Ciliberti
Republican 412 4,272 132 4,816 14.0%
Wendi W. Peters
Republican 599 4,665 153 5,417 15.7%
Kelly Schulz Winner Selected    
Republican 903 7,181 190 8,274 24.0%
David E. Vogt, III Winner Selected    
Republican 539 5,777 183 6,499 18.9%

Legislative District 5

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Zachary Hands Winner Selected    
Democratic 652 2,694 127 3,473 46.6%
Dorothy G. Scanlan Winner Selected    
Democratic 740 3,106 136 3,982 53.4%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Carmen Amedori
Republican 453 2,285 81 2,819 6.7%
Donald B. Elliott
Republican 601 3,334 129 4,064 9.6%
Susan Krebs Winner Selected    
Republican 1,262 6,186 217 7,665 18.1%
Justin Ready Winner Selected    
Republican 1,811 8,489 267 10,567 25.0%
Haven Shoemaker Winner Selected    
Republican 1,303 5,840 165 7,308 17.3%
Joshua Stonko
Republican 1,098 4,570 145 5,813 13.8%
Kevin R. Utz
Republican 807 3,075 142 4,024 9.5%

Legislative District 6

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Steven Charles Brown
Democratic 101 466 22 589 2.7%
Jonathan H. Campbell
Democratic 95 458 24 577 2.6%
Ed Crizer
Democratic 606 2,131 48 2,785 12.5%
Nicholas C. D'Adamo, Jr. Winner Selected    
Democratic 637 2,800 88 3,525 15.9%
Marcus A. Foreman
Democratic 57 325 14 396 1.8%
Larry Harmel
Democratic 267 883 18 1,168 5.3%
Jake Mohorovic Winner Selected    
Democratic 555 2,292 53 2,900 13.1%
Anna Pearce
Democratic 504 2,022 65 2,591 11.7%
Rick Roberts
Democratic 266 1,142 21 1,429 6.4%
Eric Washington
Democratic 475 1,439 41 1,955 8.8%
Mike Weir, Jr. Winner Selected    
Democratic 880 3,301 101 4,282 19.3%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Robin L. Grammer, Jr. Winner Selected    
Republican 193 1,003 28 1,224 14.0%
Domenico "Dan" Liberatore
Republican 142 704 14 860 9.8%
Bob Long Winner Selected    
Republican 368 1,736 35 2,139 24.4%
Carl H. Magee, Jr.
Republican 119 448 10 577 6.6%
Ric Metzgar Winner Selected    
Republican 285 1,395 27 1,707 19.5%
Jerzy Samotyj
Republican 17 99 6 122 1.4%
Gary Sparks
Republican 68 371 11 450 5.1%
Mitchell J. Toland, Jr.
Republican 122 572 7 701 8.0%
Roger Zajdel
Republican 179 800 15 994 11.3%

Legislative District 7

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Bob Bowie, Jr. Winner Selected    
Democratic 990 3,958 80 5,028 33.3%
Pete Definbaugh Winner Selected    
Democratic 959 3,960 74 4,993 33.0%
Norman Gifford, Jr. Winner Selected    
Democratic 988 4,027 78 5,093 33.7%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Rick Impallaria Winner Selected    
Republican 948 4,753 89 5,790 24.1%
Pat McDonough Winner Selected    
Republican 1,172 5,682 117 6,971 29.0%
David Seman
Republican 572 2,850 61 3,483 14.5%
Tina Sutherland
Republican 292 1,354 29 1,675 7.0%
Kathy Szeliga Winner Selected    
Republican 1,108 4,910 107 6,125 25.5%

Legislative District 8

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Harry "H.B." Bhandari
Democratic 682 3,076 70 3,828 15.6%
Eric Bromwell Winner Selected    
Democratic 1,053 4,390 158 5,601 22.8%
Bill Paulshock Winner Selected    
Democratic 886 3,526 100 4,512 18.4%
Debbie Schillinger
Democratic 591 2,436 97 3,124 12.7%
Renee Smith Winner Selected    
Democratic 898 3,625 109 4,632 18.9%
Steve Verch
Democratic 289 1,409 54 1,752 7.1%
Kyle Arndreas Williams
Democratic 200 892 22 1,114 4.5%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
John Cluster Winner Selected    
Republican 623 2,888 75 3,586 35.6%
Christian Miele Winner Selected    
Republican 583 2,642 72 3,297 32.7%
Norma Secoura Winner Selected    
Republican 564 2,566 68 3,198 31.7%

Legislative District 9A

Democratic (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Walter E. Carson Winner Selected    
Democratic 832 2,860 116 3,808 50.8%
James Ward Morrow Winner Selected    
Democratic 810 2,758 114 3,682 49.2%
Republican (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Christopher Eric Bouchat
Republican 146 1,255 25 1,426 12.4%
Trent Kittleman Winner Selected    
Republican 392 2,123 59 2,574 22.4%
Kyle Lorton
Republican 181 1,404 35 1,620 14.1%
Warren E. Miller Winner Selected    
Republican 486 2,813 55 3,354 29.2%
Frank Mirabile
Republican 319 2,154 36 2,509 21.8%

Legislative District 9B

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Tom Coale Winner Selected    
Democratic 632 1,373 49 2,054 62.1%
Rich Corkran
Democratic 407 812 35 1,254 37.9%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Bob Flanagan Winner Selected    
Republican 287 760 22 1,069 56.3%
Carol Loveless
Republican 171 642 18 831 43.7%

Legislative District 10

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Chris Blake
Democratic 699 1,332 54 2,085 5.9%
Benjamin Brooks Winner Selected    
Democratic 2,002 3,403 102 5,507 15.6%
Michael Tyrone Brown, Sr.
Democratic 610 1,208 50 1,868 5.3%
Regg J. Hatcher, Jr.
Democratic 352 739 30 1,121 3.2%
Jay Jalisi Winner Selected    
Democratic 2,257 3,792 97 6,146 17.4%
Robert "Rob" Johnson
Democratic 1,395 1,909 65 3,369 9.5%
Adrienne A. Jones Winner Selected    
Democratic 3,491 5,308 196 8,995 25.4%
Carin Smith
Democratic 1,821 3,268 108 5,197 14.7%
Frederick Strickland
Democratic 371 690 43 1,104 3.1%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
William T. Newton Winner Selected    
Republican 293 1,200 42 1,535 100.0%

Legislative District 11

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Don Engel
Democratic 681 3,132 169 3,982 10.6%
Shelly Hettleman Winner Selected    
Democratic 2,043 7,453 427 9,923 26.4%
Alex B. Leikus
Democratic 219 1,151 64 1,434 3.8%
Theodore Levin
Democratic 762 2,998 238 3,998 10.6%
Dan Morhaim Winner Selected    
Democratic 1,871 6,719 459 9,049 24.1%
Dana M. Stein Winner Selected    
Democratic 1,934 6,833 454 9,221 24.5%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Laura Harkins Winner Selected    
Republican 297 2,161 102 2,560 100.0%

Legislative District 12

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Brian S. Bailey
Democratic 371 1,141 64 1,576 5.3%
Jay Fred Cohen
Democratic 120 429 31 580 2.0%
Rebecca P. Dongarra
Democratic 820 2,791 171 3,782 12.8%
Eric Ebersole Winner Selected    
Democratic 1,369 2,903 155 4,427 14.9%
Michael Gisriel
Democratic 197 991 58 1,246 4.2%
Terri L. Hill Winner Selected    
Democratic 1,830 3,996 233 6,059 20.5%
Clarence K. Lam Winner Selected    
Democratic 1,987 4,065 255 6,307 21.3%
Renee McGuirk-Spence
Democratic 422 1,385 101 1,908 6.4%
Adam Sachs
Democratic 187 523 37 747 2.5%
Nick Stewart
Democratic 692 2,174 125 2,991 10.1%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Gordon Bull Winner Selected    
Republican 352 2,066 90 2,508 32.0%
Joseph D."Joe" Hooe Winner Selected    
Republican 369 2,254 90 2,713 34.6%
Rick Martel Winner Selected    
Republican 373 2,152 94 2,619 33.4%

Legislative District 13

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Vanessa Atterbeary Winner Selected    
Democratic 1,744 5,485 170 7,399 27.3%
Fred Eiland
Democratic 226 954 45 1,225 4.5%
Shane Pendergrass Winner Selected    
Democratic 1,710 5,484 170 7,364 27.1%
Nayab Siddiqui
Democratic 836 3,263 105 4,204 15.5%
Frank S. Turner Winner Selected    
Democratic 1,697 5,074 170 6,941 25.6%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Danny Eaton Winner Selected    
Republican 294 1,905 41 2,240 33.3%
Jimmy Williams Winner Selected    
Republican 292 1,935 44 2,271 33.7%
Chris Yates Winner Selected    
Republican 290 1,886 42 2,218 33.0%

Legislative District 14

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Anne R. Kaiser Winner Selected    
Democratic 1,891 6,033 411 8,335 32.5%
Eric Luedtke Winner Selected    
Democratic 1,545 4,769 333 6,647 25.9%
Valerie A. Nia Shell
Democratic 598 2,014 151 2,763 10.8%
Craig J. Zucker Winner Selected    
Democratic 1,818 5,733 371 7,922 30.9%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Sharon Trexler Begosh Winner Selected    
Republican 267 1,653 100 2,020 33.0%
Patricia Fenati Winner Selected    
Republican 286 1,697 103 2,086 34.0%
Michael A. Ostroff Winner Selected    
Republican 275 1,645 101 2,021 33.0%

Legislative District 15

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Kathleen Dumais Winner Selected    
Democratic 1,019 4,796 341 6,156 30.6%
David Fraser-Hidalgo Winner Selected    
Democratic 732 3,485 230 4,447 22.1%
Aruna Miller Winner Selected    
Democratic 982 4,455 311 5,748 28.6%
Bennett Rushkoff
Democratic 640 2,899 215 3,754 18.7%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Ed Edmundson Winner Selected    
Republican 199 1,311 80 1,590 32.5%
Flynn Ficker Winner Selected    
Republican 203 1,401 89 1,693 34.6%
Christine Thron Winner Selected    
Republican 205 1,319 82 1,606 32.8%

Legislative District 16

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jordan P. Cooper
Democratic 310 2,317 207 2,834 7.2%
Peter Dennis
Democratic 111 945 119 1,175 3.0%
Bill Frick Winner Selected    
Democratic 1,020 7,179 889 9,088 23.2%
Hrant Jamgochian
Democratic 818 4,659 528 6,005 15.3%
Ariana Kelly Winner Selected    
Democratic 1,156 7,957 932 10,045 25.6%
Marc Korman Winner Selected    
Democratic 994 6,766 794 8,554 21.8%
Karen Kuker-Kihl
Democratic 80 643 86 809 2.1%
Gareth E. Murray
Democratic 78 556 49 683 1.7%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
John Andrews Winner Selected    
Republican 113 1,358 131 1,602 34.5%
Lynda del Castillo Winner Selected    
Republican 104 1,270 125 1,499 32.3%
Rose Maria Li Winner Selected    
Republican 119 1,296 126 1,541 33.2%

Legislative District 17

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Kumar P. Barve Winner Selected    
Democratic 1,094 4,273 382 5,749 25.4%
Jim Gilchrist Winner Selected    
Democratic 844 3,424 331 4,599 20.3%
Susan Hoffmann
Democratic 782 3,378 349 4,509 19.9%
Andrew Platt Winner Selected    
Democratic 837 3,453 306 4,596 20.3%
Laurie-Anne Sayles
Democratic 427 1,806 176 2,409 10.6%
George Zamora
Democratic 123 615 60 798 3.5%

Legislative District 18

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Al Carr Winner Selected    
Democratic 1,161 4,866 410 6,437 19.1%
Natali Fani-Gonzalez
Democratic 483 2,133 142 2,758 8.2%
Ana Sol Gutierrez Winner Selected    
Democratic 1,268 5,475 438 7,181 21.3%
Rick Kessler
Democratic 601 2,983 234 3,818 11.3%
Elizabeth Matory
Democratic 443 1,804 142 2,389 7.1%
Emily Shetty
Democratic 672 2,937 250 3,859 11.4%
Jeff Waldstreicher Winner Selected    
Democratic 1,310 5,540 453 7,303 21.6%

Legislative District 19

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Paul Bardack
Democratic 585 2,876 218 3,679 12.8%
Melodye A. Berry
Democratic 239 902 97 1,238 4.3%
Charlotte Crutchfield
Democratic 967 3,264 281 4,512 15.7%
Bonnie Cullison Winner Selected    
Democratic 1,199 4,681 399 6,279 21.8%
Ben Kramer Winner Selected    
Democratic 1,570 6,140 486 8,196 28.5%
Marice I. Morales Winner Selected    
Democratic 970 3,663 261 4,894 17.0%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Martha Schaerr Winner Selected    
Republican 198 1,439 111 1,748 100.0%

Legislative District 20

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Justin W. Chappell
Democratic 295 731 50 1,076 2.9%
Sheila E. Hixson Winner Selected    
Democratic 2,157 6,484 494 9,135 24.5%
D'Juan Hopewell
Democratic 167 577 34 778 2.1%
Will Jawando
Democratic 1,472 3,854 294 5,620 15.1%
David Moon Winner Selected    
Democratic 1,727 4,806 426 6,959 18.7%
Jonathan Shurberg
Democratic 668 2,185 144 2,997 8.0%
Will Smith Winner Selected    
Democratic 1,708 4,001 297 6,006 16.1%
Darian Unger
Democratic 1,152 2,910 234 4,296 11.5%
George Zokle
Democratic 101 275 21 397 1.1%

Legislative District 21

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Ben Barnes Winner Selected    
Democratic 1,577 4,103 238 5,918 32.7%
Barbara A. Frush Winner Selected    
Democratic 1,632 4,239 246 6,117 33.8%
Joseline Pe´┐Ża-Melnyk Winner Selected    
Democratic 1,621 4,186 232 6,039 33.4%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Katherine M. Butcher Winner Selected    
Republican 341 1,267 57 1,665 100.0%

Legislative District 22

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Rushern L. Baker, IV
Democratic 648 3,070 122 3,840 16.2%
Tawanna P. Gaines Winner Selected    
Democratic 1,193 4,909 182 6,284 26.5%
Anne Healey Winner Selected    
Democratic 1,084 4,824 209 6,117 25.8%
Alonzo T. Washington Winner Selected    
Democratic 1,377 5,903 224 7,504 31.6%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Lynn White Winner Selected    
Republican 55 448 28 531 100.0%

Legislative District 23A

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Geraldine Valentino-Smith Winner Selected    
Democratic 954 2,066 87 3,107 100.0%

Legislative District 23B

Democratic (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Marvin E. Holmes, Jr. Winner Selected    
Democratic 2,184 3,921 218 6,323 32.8%
Reginald Tyer, Jr.
Democratic 138 368 18 524 2.7%
Joseph F. Vallario, Jr. Winner Selected    
Democratic 1,775 3,336 173 5,284 27.4%
Ron Watson
Democratic 1,247 2,994 116 4,357 22.6%
Thea Wilson
Democratic 769 1,954 78 2,801 14.5%
Republican (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Mike Hethmon Winner Selected    
Republican 138 630 21 789 100.0%

Legislative District 24

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Tiffany Alston
Democratic 1,085 3,421 122 4,628 13.0%
Erek Barron Winner Selected    
Democratic 1,405 3,267 177 4,849 13.6%
Marva Jo Camp
Democratic 739 2,864 88 3,691 10.3%
Durand Adrian Ford
Democratic 106 305 12 423 1.2%
Greg Hall
Democratic 622 2,330 79 3,031 8.5%
Carolyn J. B. Howard Winner Selected    
Democratic 2,330 5,277 257 7,864 22.0%
Delaneo L. Miller
Democratic 134 536 13 683 1.9%
Phillip A. Raines
Democratic 264 816 20 1,100 3.1%
Darren M. Swain
Democratic 603 1,852 65 2,520 7.1%
Michael L. Vaughn Winner Selected    
Democratic 1,896 4,773 211 6,880 19.3%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Cy Okoro Winner Selected    
Republican 48 186 10 244 100.0%

Legislative District 25

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Angela Angel Winner Selected    
Democratic 1,831 5,048 225 7,104 20.1%
Darryl Barnes Winner Selected    
Democratic 1,507 4,006 189 5,702 16.1%
Nick Charles
Democratic 737 2,206 89 3,032 8.6%
Dereck E. Davis Winner Selected    
Democratic 2,445 6,358 285 9,088 25.7%
Geraldine Gerry Eggleston
Democratic 357 903 39 1,299 3.7%
Matthew F. Fogg
Democratic 400 1,271 42 1,713 4.8%
Larry R. Greenhill
Democratic 203 865 26 1,094 3.1%
Tony Jones
Democratic 329 1,131 38 1,498 4.2%
Juanita D. Miller
Democratic 1,039 2,629 136 3,804 10.8%
Stanley Onye
Democratic 238 740 36 1,014 2.9%

Legislative District 26

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Xavier A. Aragona
Democratic 338 1,303 51 1,692 4.4%
Tamara Davis Brown
Democratic 1,543 4,045 110 5,698 14.7%
Keith L. Gray
Democratic 301 1,037 21 1,359 3.5%
Vernon O. Holmes, Jr.
Democratic 196 664 17 877 2.3%
Leonard C. "Len" Hopkins, Sr.
Democratic 104 469 12 585 1.5%
Tony Knotts Winner Selected    
Democratic 2,191 5,772 166 8,129 21.0%
David Sloan
Democratic 715 2,006 61 2,782 7.2%
Kris Valderrama Winner Selected    
Democratic 2,012 6,014 191 8,217 21.2%
Jay Walker Winner Selected    
Democratic 2,417 6,846 165 9,428 24.3%

Legislative District 27A

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
James E. Proctor, Jr. Winner Selected    
Democratic 761 3,457 118 4,336 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Joe Crawford Winner Selected    
Republican 56 575 18 649 100.0%

Legislative District 27B

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Michael A. Jackson Winner Selected    
Democratic 544 1,909 67 2,520 67.9%
LaRhonda R. Owens
Democratic 167 559 21 747 20.1%
Jacqueline Steele McCall
Democratic 79 338 26 443 11.9%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Toni Jarboe-Duley
Republican 153 662 20 835 49.5%
Philip A. Parenti Winner Selected    
Republican 113 719 20 852 50.5%

Legislative District 27C

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Sue Kullen Winner Selected    
Democratic 464 1,714 62 2,240 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Mark N. Fisher Winner Selected    
Republican 361 1,634 54 2,049 100.0%

Legislative District 28

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
John Coller
Democratic 738 3,044 131 3,913 12.2%
Sally Y. Jameson Winner Selected    
Democratic 1,595 5,409 245 7,249 22.6%
Candice Quinn Kelly
Democratic 1,242 4,532 192 5,966 18.6%
Edith J. Patterson Winner Selected    
Democratic 1,233 5,233 178 6,644 20.7%
C. T. Wilson Winner Selected    
Democratic 1,807 6,276 219 8,302 25.9%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jim Crawford Winner Selected    
Republican 425 2,765 98 3,288 100.0%

Legislative District 29A

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Daniel A.M. Slade Winner Selected    
Democratic 251 1,338 91 1,680 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Bryan "Puff" Barthelme
Republican 92 720 33 845 29.5%
Thomas Tommy McKay
Republican 127 556 35 718 25.1%
Matt Morgan Winner Selected    
Republican 184 1,074 41 1,299 45.4%

Legislative District 29B

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
John Bohanan Winner Selected    
Democratic 159 1,178 68 1,405 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Deb Rey Winner Selected    
Republican 107 1,044 29 1,180 100.0%

Legislative District 29C

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Len Zuza Winner Selected    
Democratic 253 1,244 58 1,555 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Tony O'Donnell Winner Selected    
Republican 309 2,047 148 2,504 100.0%

Legislative District 30A

Democratic (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Mike Busch Winner Selected    
Democratic 1,656 3,376 223 5,255 39.0%
Laurie Sears Deppa
Democratic 209 556 29 794 5.9%
Chuck Ferrar Winner Selected    
Democratic 861 1,876 117 2,854 21.2%
Cheryl Miller
Democratic 500 1,205 74 1,779 13.2%
Ridg Mills
Democratic 180 481 29 690 5.1%
Gordon Smith
Democratic 64 146 17 227 1.7%
Maria Triandos
Democratic 509 1,284 71 1,864 13.8%
Republican (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Genevieve Lindner Winner Selected    
Republican 629 2,236 148 3,013 43.7%
Herb McMillan Winner Selected    
Republican 794 2,896 193 3,883 56.3%

Legislative District 30B

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Michael J. Mcnelly
Democratic 219 600 22 841 37.7%
Mitchelle Stephenson Winner Selected    
Democratic 414 947 28 1,389 62.3%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jim Fredericks
Republican 299 945 39 1,283 47.9%
Seth Howard Winner Selected    
Republican 257 1,101 40 1,398 52.1%

Legislative District 31A

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Ned Carey Winner Selected    
Democratic 332 1,066 34 1,432 62.8%
Robert Haynes
Democratic 69 177 13 259 11.4%
John Moran
Democratic 133 425 32 590 25.9%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Terry Lynn DeGraw Winner Selected    
Republican 154 767 19 940 100.0%

Legislative District 31B

Democratic (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jeremiah Chiappelli Winner Selected    
Democratic 412 1,620 56 2,088 35.9%
Stan Janor
Democratic 309 1,321 56 1,686 29.0%
Doug Morris Winner Selected    
Democratic 422 1,572 54 2,048 35.2%
Republican (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Brian A. Chisholm
Republican 257 1,319 31 1,607 12.7%
Paul William Drgos, Jr.
Republican 30 193 7 230 1.8%
Don Dwyer, Jr.
Republican 139 736 15 890 7.0%
Nicholaus R. Kipke Winner Selected    
Republican 587 3,252 81 3,920 31.0%
Gus Kurtz
Republican 235 1,512 32 1,779 14.1%
Faith M. Loudon
Republican 165 828 24 1,017 8.1%
Meagan C. Simonaire Winner Selected    
Republican 471 2,546 58 3,075 24.3%
David Lee Therrien
Republican 17 88 6 111 0.9%

Legislative District 32

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Pamela Beidle Winner Selected    
Democratic 1,196 3,277 158 4,631 25.9%
Mark S. Chang Winner Selected    
Democratic 920 2,872 118 3,910 21.8%
Spencer Dove
Democratic 566 1,705 86 2,357 13.2%
Tonja McCoy
Democratic 610 1,671 83 2,364 13.2%
Theodore J. Sophocleus Winner Selected    
Democratic 843 2,284 105 3,232 18.0%
Steven D. Wyatt
Democratic 332 1,038 50 1,420 7.9%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Mark Angell Winner Selected    
Republican 331 1,633 48 2,012 24.0%
Joseph Fioravante Winner Selected    
Republican 452 1,657 38 2,147 25.6%
Jesse Mayer
Republican 305 1,352 42 1,699 20.2%
Tim Walters Winner Selected    
Republican 443 2,029 61 2,533 30.2%

Legislative District 33

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Kostas Alexakis Winner Selected    
Democratic 1,410 3,991 224 5,625 33.0%
Tom Angelis Winner Selected    
Democratic 1,407 3,984 231 5,622 33.0%
Henry Green Winner Selected    
Democratic 1,452 4,106 241 5,799 34.0%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jamie Falcon
Republican 744 2,735 116 3,595 12.7%
Jeff Ferguson
Republican 759 2,733 116 3,608 12.8%
Jeff Gauges
Republican 280 1,020 39 1,339 4.7%
Nora Keenan
Republican 268 1,086 60 1,414 5.0%
Tony McConkey Winner Selected    
Republican 786 3,230 126 4,142 14.7%
Sid Saab Winner Selected    
Republican 1,037 4,709 171 5,917 21.0%
Cathy Vitale Winner Selected    
Republican 1,631 6,269 288 8,188 29.0%

Legislative District 34A

Democratic (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Steve Johnson
Democratic 348 1,182 44 1,574 18.4%
Mary Ann Lisanti Winner Selected    
Democratic 415 1,976 82 2,473 29.0%
Pat Murray
Democratic 446 1,303 35 1,784 20.9%
Marla Posey-Moss Winner Selected    
Democratic 429 1,428 38 1,895 22.2%
Maria Terry
Democratic 159 614 39 812 9.5%
Republican (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Mike Blizzard Winner Selected    
Republican 163 1,119 32 1,314 27.7%
Beth Boyson
Republican 172 922 26 1,120 23.6%
Glen Glass Winner Selected    
Republican 357 1,922 35 2,314 48.7%

Legislative District 34B

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Cassandra R. Beverley Winner Selected    
Democratic 433 1,229 69 1,731 77.2%
Jeff Dinger
Democratic 99 375 36 510 22.8%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Susan K. McComas Winner Selected    
Republican 442 1,982 76 2,500 100.0%

Legislative District 35A

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
David D. Rudolph Winner Selected    
Democratic 328 1,237 47 1,612 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Kevin Bailey Hornberger Winner Selected    
Republican 215 990 19 1,224 49.5%
John C. Mackie, Jr.
Republican 214 700 14 928 37.6%
Mary Catherine Podlesak
Republican 65 246 8 319 12.9%

Legislative District 35B

Democratic (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jeffrey Elliott Winner Selected    
Democratic 504 2,266 54 2,824 52.1%
Daniel Lewis Lamey Winner Selected    
Democratic 468 2,077 52 2,597 47.9%
Republican (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Andrew Cassilly Winner Selected    
Republican 587 3,213 66 3,866 34.3%
Jason Gallion
Republican 440 3,115 79 3,634 32.2%
Teresa Reilly Winner Selected    
Republican 571 3,136 75 3,782 33.5%

Legislative District 36

Caroline County
Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Robert Alan Thornton, Jr. Winner Selected    
Democratic 1,469 3,869 166 5,504 51.7%
Queen Anne's County
Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Irving Pinder Winner Selected    
Democratic 1,381 3,601 163 5,145 48.3%
Republican (Vote for No More Than Three - No More Than One Per County) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jeff Ghrist (Caroline County) Winner Selected    
Republican 979 3,256 72 4,307 17.0%
Rod Heinze (Cecil County)
Republican 163 467 11 641 2.5%
Alan McCarthy (Cecil County)
Republican 507 1,520 40 2,067 8.1%
Michael D. Smigiel, Sr. (Cecil County)
Republican 1,005 3,088 70 4,163 16.4%
J. D. Uhler (Cecil County)
Republican 235 800 13 1,048 4.1%
Jay A. Jacobs (Kent County) Winner Selected    
Republican 1,595 5,073 128 6,796 26.8%
Steve Arentz (Queen Anne's County) Winner Selected    
Republican 1,473 4,805 94 6,372 25.1%

Legislative District 37A

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Sheree Sample-Hughes Winner Selected    
Democratic 388 1,320 230 1,938 100.0%

Legislative District 37B

Democratic (Vote for No More Than Two - No more than One Delegate may be elected from a single county) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Rodney Benjamin
(Dorchester County)
Winner Selected    
Democratic 766 2,485 108 3,359 49.2%
Keasha N. Haythe
(Talbot County)
Winner Selected    
Democratic 870 2,491 105 3,466 50.8%
Republican (Vote for No More Than Two - No more than One Delegate may be elected from a single county) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Christopher T. Adams
(Wicomico County)
Winner Selected    
Republican 700 3,238 92 4,030 24.5%
Rene Desmarais
(Wicomico County)
Republican 670 2,350 62 3,082 18.7%
Johnny Mautz
(Talbot County)
Winner Selected    
Republican 1,261 4,483 152 5,896 35.8%
Allen Nelson
(Dorchester County)
Republican 338 1,217 49 1,604 9.7%
Karen Tolley
(Dorchester County)
Republican 387 1,408 55 1,850 11.2%

Legislative District 38A

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Percy J. Purnell, Jr. Winner Selected    
Democratic 320 1,197 100 1,617 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Charles James Otto Winner Selected    
Republican 311 1,763 94 2,168 100.0%

Legislative District 38B

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Norman H. Conway Winner Selected    
Democratic 412 1,124 94 1,630 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Carl Anderton, Jr. Winner Selected    
Republican 313 1,167 63 1,543 100.0%

Legislative District 38C

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Judy H. Davis Winner Selected    
Democratic 374 1,166 65 1,605 84.3%
Mike Hindi
Democratic 56 229 13 298 15.7%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Mary Beth Carozza Winner Selected    
Republican 517 2,201 85 2,803 100.0%

Legislative District 39

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Charles Barkley Winner Selected    
Democratic 896 3,769 231 4,896 35.0%
Kirill Reznik Winner Selected    
Democratic 848 3,453 217 4,518 32.3%
Shane Robinson Winner Selected    
Democratic 854 3,504 228 4,586 32.8%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Gloria Chang Winner Selected    
Republican 139 807 77 1,023 33.1%
Xiangfei Cheng Winner Selected    
Republican 132 759 74 965 31.3%
Al Phillips Winner Selected    
Republican 150 867 82 1,099 35.6%

Legislative District 40

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Douglas R. Barry
Democratic 104 771 52 927 3.6%
Marvin "Doc" Cheatham
Democratic 634 2,685 177 3,496 13.4%
Frank M. Conaway, Jr. Winner Selected    
Democratic 672 3,455 197 4,324 16.6%
Quianna M. Cooke
Democratic 186 912 71 1,169 4.5%
Antonio Hayes Winner Selected    
Democratic 739 3,966 216 4,921 18.9%
Rob "Bobby" LaPin
Democratic 120 1,391 53 1,564 6.0%
Bill Marker
Democratic 129 606 26 761 2.9%
Timothy Mercer
Democratic 95 529 41 665 2.5%
Barbara A. Robinson Winner Selected    
Democratic 742 3,303 198 4,243 16.3%
Shawn Z. Tarrant
Democratic 727 3,141 166 4,034 15.5%

Legislative District 41

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jill P. Carter Winner Selected    
Democratic 3,669 7,852 560 12,081 31.0%
Nathaniel T. Oaks Winner Selected    
Democratic 3,269 6,480 477 10,226 26.2%
Michael Pearson
Democratic 707 1,794 145 2,646 6.8%
Samuel I. "Sandy" Rosenberg Winner Selected    
Democratic 2,949 6,531 508 9,988 25.6%
Joyce J. Smith
Democratic 1,133 2,697 198 4,028 10.3%

Legislative District 42A

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Stephen Lafferty Winner Selected    
Democratic 716 2,680 241 3,637 100.0%
Republican (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Michael A. McAllister Winner Selected    
Republican 145 849 88 1,082 100.0%

Legislative District 42B

Democratic (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Robert Leonard Winner Selected    
Democratic 615 3,772 189 4,576 50.8%
Craig J. Little Winner Selected    
Democratic 587 3,659 183 4,429 49.2%
Republican (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Susan L. Aumann Winner Selected    
Republican 381 3,482 124 3,987 40.2%
Joseph C. Boteler, III
Republican 205 1,642 65 1,912 19.3%
Jesse Filamor
Republican 56 462 13 531 5.3%
Chris West Winner Selected    
Republican 344 3,049 106 3,499 35.2%

Legislative District 43

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Curt Anderson Winner Selected    
Democratic 3,215 7,499 453 11,167 31.0%
Maggie McIntosh Winner Selected    
Democratic 3,159 7,853 432 11,444 31.8%
Timothy Vance
Democratic 748 2,023 92 2,863 7.9%
Mary Washington Winner Selected    
Democratic 3,029 7,118 416 10,563 29.3%

Legislative District 44A

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Keith E. Haynes Winner Selected    
Democratic 411 1,250 73 1,734 43.4%
Keiffer J. Mitchell, Jr.
Democratic 273 1,226 75 1,574 39.4%
Melvin L. Stukes
Democratic 125 523 43 691 17.3%

Legislative District 44B

Democratic (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Aaron J. Barnett
Democratic 1,120 2,515 94 3,729 22.7%
Bishop Barry Chapman
Democratic 422 1,129 54 1,605 9.8%
Rainier Harvey
Democratic 1,001 1,855 80 2,936 17.9%
Charles E. Sydnor, III Winner Selected    
Democratic 1,372 2,387 90 3,849 23.4%
Frederick D. Ware-Newsome
Democratic 152 368 15 535 3.3%
Pat Young Winner Selected    
Democratic 987 2,697 79 3,763 22.9%
Republican (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Michael J. Russell Winner Selected    
Republican 198 759 37 994 100.0%

Legislative District 45

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Talmadge Branch Winner Selected    
Democratic 1,216 4,714 190 6,120 21.2%
Marques Dent
Democratic 459 1,264 70 1,793 6.2%
Cheryl D. Glenn Winner Selected    
Democratic 1,250 5,019 177 6,446 22.3%
Cory V. McCray Winner Selected    
Democratic 1,350 4,112 162 5,624 19.5%
Kevin W. Parson
Democratic 350 1,434 58 1,842 6.4%
Harry Spikes
Democratic 410 959 45 1,414 4.9%
Robert Stokes, Sr.
Democratic 864 3,842 161 4,867 16.9%
Aaron Keith Wilkes
Democratic 117 593 28 738 2.6%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Rick Saffery Winner Selected    
Republican 65 327 18 410 50.6%
Larry O. Wardlow, Jr. Winner Selected    
Republican 65 312 23 400 49.4%

Legislative District 46

Democratic (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Luke Clippinger Winner Selected    
Democratic 940 4,053 130 5,123 23.9%
Liam F. Davis
Democratic 295 1,392 58 1,745 8.1%
Peter A. Hammen Winner Selected    
Democratic 1,002 4,270 128 5,400 25.2%
Brooke Elizabeth Lierman Winner Selected    
Democratic 1,090 4,758 166 6,014 28.1%
Bill Romani
Democratic 456 2,606 77 3,139 14.7%
Republican (Vote for No More Than Three) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Roger D. Bedingfield Winner Selected    
Republican 65 540 21 626 34.5%
Joseph "Joh" Sedtal Winner Selected    
Republican 57 506 22 585 32.3%
Duane Shelton Winner Selected    
Republican 60 517 24 601 33.2%

Legislative District 47A

Democratic (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Malcolm Augustine
Democratic 310 1,324 54 1,688 16.6%
Diana M. Fennell Winner Selected    
Democratic 382 1,909 125 2,416 23.7%
Joseph Solomon
Democratic 230 1,328 69 1,627 16.0%
Michael Summers
Democratic 318 1,342 80 1,740 17.1%
Jimmy Tarlau Winner Selected    
Democratic 413 2,216 99 2,728 26.7%
Republican (Vote for No More Than Two) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Fred Price, Jr. Winner Selected    
Republican 24 151 8 183 100.0%

Legislative District 47B

Democratic (Vote for One) County Break Down
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Will Campos Winner Selected    
Democratic 166 1,001 26 1,193 100.0%