Skip to Main Content

Official 2014 Gubernatorial Primary Election results for Anne Arundel County

Last Updated 07/16/2014 11:13:16 AM
NR: not reported

County Executive

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
George Johnson Winner Selected    
Democratic 6,922 18,589 1,095 26,606 100.0%
Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Laura Neuman
Republican 2,942 11,277 557 14,776 45.7%
Steve Schuh Winner Selected    
Republican 3,052 13,939 572 17,563 54.3%

County Council

Councilmanic District 1

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Pete Smith Winner Selected    
Democratic 822 2,691 115 3,628 100.0%
Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Bill Heine Winner Selected    
Republican 313 1,566 55 1,934 100.0%

Councilmanic District 2

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Andy Werner Winner Selected    
Democratic 542 1,445 65 2,052 55.5%
Derick D. Young
Democratic 456 1,138 50 1,644 44.5%
Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
John Joseph Grasso Winner Selected    
Republican 491 1,835 52 2,378 100.0%

Councilmanic District 3

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Theresa Belinda Martin Winner Selected    
Democratic 520 2,172 77 2,769 100.0%
Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Derek Fink Winner Selected    
Republican 489 3,411 79 3,979 73.5%
Bob Legge
Republican 155 715 18 888 16.4%
Millard T. Snowden, Sr.
Republican 88 443 13 544 10.1%

Councilmanic District 4

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Scott Hymes
Democratic 374 924 63 1,361 32.6%
Andrew C. Pruski Winner Selected    
Democratic 518 931 59 1,508 36.1%
Devin F. Tucker
Democratic 322 928 57 1,307 31.3%
Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
E. "Chik´┐Ż" Anyanwu Winner Selected    
Republican 431 1,533 60 2,024 100.0%

Councilmanic District 5

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Patrick Armstrong Winner Selected    
Democratic 789 1,725 110 2,624 64.6%
David Whitney
Democratic 367 1,009 62 1,438 35.4%
Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Joseph M. Campbell
Republican 90 376 19 485 6.8%
Maureen Carr-York
Republican 581 1,638 80 2,299 32.0%
Dick Ladd
Republican 425 1,376 102 1,903 26.5%
Michael Anthony Peroutka Winner Selected    
Republican 378 1,883 76 2,337 32.5%
Jack Norman Wilson, Sr.
Republican 55 94 8 157 2.2%

Councilmanic District 6

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Chris Trumbauer Winner Selected    
Democratic 1,655 3,689 248 5,592 100.0%
Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Dean Matthew D'Camera Winner Selected    
Republican 677 2,728 187 3,592 100.0%

Councilmanic District 7

Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Michelle Corkadel
Republican 506 1,853 78 2,437 44.8%
Jerry Walker Winner Selected    
Republican 530 2,381 89 3,000 55.2%

State's Attorney

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Anne Colt Leitess Winner Selected    
Democratic 6,645 17,591 1,027 25,263 100.0%
Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Wes Adams Winner Selected    
Republican 3,486 12,601 606 16,693 62.0%
Richard Simmons
Republican 1,711 8,198 337 10,246 38.0%

Clerk of the Circuit Court

Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Robert P. Duckworth Winner Selected    
Republican 4,444 18,060 828 23,332 82.6%
Gregory D. Mauchline
Republican 887 3,882 159 4,928 17.4%

Register of Wills

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jacqueline Allsup Winner Selected    
Democratic 6,802 18,000 1,026 25,828 100.0%
Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Nancy Almgren
Republican 1,665 6,863 310 8,838 32.6%
Lauren M. Parker Winner Selected    
Republican 3,474 14,142 624 18,240 67.4%

Judge of the Orphans' Court

Democratic (Vote for No More Than Three)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Nancy B. Hirshman Winner Selected    
Democratic 6,697 17,795 1,026 25,518 100.0%
Republican (Vote for No More Than Three)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Phyllis Balzer Beardmore
Republican 1,090 3,715 235 5,040 7.4%
Rose Brooks
Republican 1,031 4,247 199 5,477 8.1%
Judith L. Duckett Winner Selected    
Republican 2,614 10,251 475 13,340 19.6%
Mike Jacobs
Republican 1,417 6,462 239 8,118 12.0%
Nancy C. Phelps Winner Selected    
Republican 2,955 11,715 513 15,183 22.4%
Michael J. Ragland, Sr.
Republican 980 3,637 151 4,768 7.0%
Alan Rzepkowski Winner Selected    
Republican 1,946 8,815 307 11,068 16.3%
Valerie Vollmers
Republican 1,003 3,760 156 4,919 7.2%

Sheriff

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Ron Bateman Winner Selected    
Democratic 6,772 18,236 1,054 26,062 100.0%
Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Joseph James Delimater, III Winner Selected    
Republican 4,417 18,351 812 23,580 100.0%

Democratic Central Committee

Legislative District 21

Democratic (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Eric Stanton Masten Winner Selected
Democratic 525 694 53 1,272 100.0%

Legislative District 30

Democratic (Vote for No More Than Three)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Ashley Heffernan Winner Selected    
Democratic 2,007 4,468 232 6,707 34.7%
Anne S. Klase Winner Selected    
Democratic 1,930 4,309 225 6,464 33.5%
Vivikka M. Molldrem Winner Selected    
Democratic 1,854 4,078 205 6,137 31.8%

Legislative District 31

Democratic (Vote for No More Than Three)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Christine Davenport Winner Selected    
Democratic 908 2,989 138 4,035 29.3%
Anthony Scott Harman
Democratic 436 1,552 74 2,062 15.0%
Robert Haynes Winner Selected    
Democratic 575 1,883 73 2,531 18.4%
Brian Sanders
Democratic 525 1,689 65 2,279 16.6%
Collin Wojciechowski Winner Selected    
Democratic 543 2,206 92 2,841 20.7%

Legislative District 32

Democratic (Vote for No More Than Three)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
J. Sandy Bartlett Winner Selected    
Democratic 1,075 2,945 136 4,156 27.0%
Tryphenia A. Ellis-Johnson
Democratic 696 1,981 84 2,761 17.9%
Andrea Muriel Jones-Horton Winner Selected    
Democratic 1,135 3,014 142 4,291 27.9%
Kathleen Anne Shatt Winner Selected    
Democratic 1,099 2,939 142 4,180 27.2%

Legislative District 33

Democratic (Vote for No More Than Three)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Betsy Bury Winner Selected    
Democratic 1,258 3,358 219 4,835 27.5%
Torrey Jacobsen Winner Selected    
Democratic 1,090 3,041 170 4,301 24.5%
Judith P. Moylan-Forman Winner Selected    
Democratic 1,316 3,641 208 5,165 29.4%
David Whitney
Democratic 749 2,390 144 3,283 18.7%

Republican Central Committee

Legislative District 21

Republican (Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Katherine M. Butcher Winner Selected
Republican 181 438 20 639 66.6%
Charles Gast
Republican 73 241 7 321 33.4%

Legislative District 30

Republican (Vote for No More Than Three)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
James Appel Winner Selected    
Republican 764 2,558 120 3,442 23.0%
Marty Farrell
Republican 557 1,802 99 2,458 16.4%
Kemp W. Hammond Winner Selected    
Republican 614 2,153 120 2,887 19.3%
Gregory D. Mauchline
Republican 372 1,219 63 1,654 11.0%
Don Quinn Winner Selected    
Republican 937 3,450 163 4,550 30.4%

Legislative District 31

Republican (Vote for No More Than Three)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Christopher Casey
Republican 279 1,793 40 2,112 11.5%
Faith M. Loudon Winner Selected    
Republican 686 3,514 94 4,294 23.4%
Elizabeth Lucille Myers
Republican 183 958 33 1,174 6.4%
Michael Anthony Peroutka Winner Selected    
Republican 393 1,901 48 2,342 12.7%
Josh Phelps
Republican 238 1,335 36 1,609 8.8%
Brad Pumphrey
Republican 211 1,031 24 1,266 6.9%
Jerry Shandrowsky
Republican 340 1,658 49 2,047 11.1%
Nathan Volke Winner Selected    
Republican 489 2,975 73 3,537 19.2%

Legislative District 32

Republican (Vote for No More Than Three)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
James J. Butler, Sr.
Republican 300 1,346 40 1,686 19.5%
Kevin Murphy Winner Selected    
Republican 396 1,695 50 2,141 24.7%
Wayne Smith Winner Selected    
Republican 475 1,957 61 2,493 28.8%
David P. Starr Winner Selected    
Republican 433 1,853 54 2,340 27.0%

Legislative District 33

Republican (Vote for No More Than Three)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Amalie Elizabeth Brandenburg
Republican 413 1,519 83 2,015 8.9%
Andrew Counterman
Republican 480 1,867 68 2,415 10.7%
Nora Keenan
Republican 520 2,184 97 2,801 12.4%
Amy Leahy
Republican 603 2,002 71 2,676 11.8%
Susan McConkey Winner Selected    
Republican 723 3,107 118 3,948 17.4%
Matt Pugh Winner Selected    
Republican 566 2,505 109 3,180 14.0%
Anne Elizabeth Rutherford Winner Selected    
Republican 743 2,916 113 3,772 16.7%
Charlotte Kingsley Weinstein
Republican 392 1,374 61 1,827 8.1%