Skip to Main Content

Official 2018 Gubernatorial Primary Election results for Caroline County

Last Updated 07/17/2018 03:36:32 PM
NR: not reported
checkmark: Denotes Winner of the Election


Governor / Lt. Governor

Republican Candidates - Vote for 1

(8 of 8 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Larry Hogan and Boyd K. Rutherford Winner Selected    
Republican 702 2,172 69 2,943 100.0%

Democratic Candidates - Vote for 1

(8 of 8 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Rushern L. Baker, III and Elizabeth Embry
Democratic 49 149 8 206 16.3%
Ralph Jaffe and Freda Jaffe
Democratic 17 37 1 55 4.3%
Ben Jealous and Susan Turnbull Winner Selected    
Democratic 137 300 20 457 36.1%
James Hugh Jones, II and Charles S. Waters
Democratic 8 33 0 41 3.2%
Valerie Ervin and Marisol Johnson *
Democratic 22 50 2 74 5.8%
Rich Madaleno and Luwanda Jenkins
Democratic 12 55 1 68 5.4%
Alec Ross and Julie C. Verratti
Democratic 9 49 4 62 4.9%
Jim Shea and Brandon M. Scott
Democratic 56 108 6 170 13.4%
Krish O'Mara Vignarajah and Sharon Y. Blake
Democratic 29 99 5 133 10.5%

*Votes cast for Kevin Kemenetz, Governor and Valerie Ervin, Lt. Governor are reported as votes cast for Valerie Ervin, Governor and Marisol Johnson, Lt. Governor

Comptroller

Republican Candidates - Vote for 1

(8 of 8 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Anjali Reed Phukan Winner Selected    
Republican 491 1,565 54 2,110 100.0%

Democratic Candidates - Vote for 1

(8 of 8 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Peter Franchot Winner Selected    
Democratic 344 887 46 1,277 100.0%

Attorney General

Republican Candidates - Vote for 1

(8 of 8 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Craig Wolf Winner Selected    
Republican 546 1,681 56 2,283 100.0%

Democratic Candidates - Vote for 1

(8 of 8 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Brian E. Frosh Winner Selected    
Democratic 319 810 44 1,173 100.0%

U.S. Senator

Republican Candidates - Vote for 1

(8 of 8 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Tony Campbell Winner Selected    
Republican 132 450 11 593 27.5%
Chris Chaffee
Republican 119 444 16 579 26.9%
Evan M. Cronhardt
Republican 12 25 2 39 1.8%
Nnabu Eze
Republican 8 21 0 29 1.3%
John R. Graziani
Republican 44 128 2 174 8.1%
Christina J. Grigorian
Republican 85 269 6 360 16.7%
Albert Binyahmin Howard
Republican 6 25 1 32 1.5%
Bill Krehnbrink
Republican 19 47 3 69 3.2%
Gerald I. Smith, Jr.
Republican 41 91 2 134 6.2%
Blaine Taylor
Republican 23 76 3 102 4.7%
Brian Charles Vaeth
Republican 5 38 1 44 2.0%

Democratic Candidates - Vote for 1

(8 of 8 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Ben Cardin Winner Selected    
Democratic 304 721 32 1,057 75.7%
Erik Jetmir
Democratic 5 22 0 27 1.9%
Chelsea Manning
Democratic 16 69 4 89 6.4%
Marcia H. Morgan
Democratic 13 41 2 56 4.0%
Jerome "Jerry" Segal
Democratic 8 43 6 57 4.1%
Richard "Rikki" Vaughn
Democratic 5 22 0 27 1.9%
Debbie "Rica" Wilson
Democratic 13 35 1 49 3.5%
Lih Young
Democratic 5 30 0 35 2.5%

Representative in Congress

District 1
Republican Candidates - Vote for 1

(8 of 8 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Martin Elborn
Republican 61 211 9 281 9.7%
Andy Harris Winner Selected    
Republican 601 1,853 54 2,508 86.2%
Lamont Taylor
Republican 35 79 6 120 4.1%

Democratic Candidates - Vote for 1

(8 of 8 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Michael Brown
Democratic 52 225 9 286 21.8%
Jesse Colvin Winner Selected    
Democratic 107 245 5 357 27.2%
Allison Galbraith
Democratic 64 157 13 234 17.8%
Erik Lane
Democratic 4 35 2 41 3.1%
Michael Pullen
Democratic 102 217 14 333 25.4%
Steve Worton
Democratic 12 48 2 62 4.7%

State Senator

District 36
Republican Candidates - Vote for 1

(6 of 6 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Stephen S. Hershey, Jr. Winner Selected    
Republican 578 1,327 45 1,950 100.0%

Democratic Candidates - Vote for 1

(6 of 6 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Heather Lynette Sinclair Winner Selected    
Democratic 267 564 35 866 100.0%

District 37
Republican Candidates - Vote for 1

(2 of 2 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Adelaide "Addie" Eckardt Winner Selected    
Republican 54 526 18 598 100.0%

Democratic Candidates - Vote for 1

(2 of 2 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Holly Wright Winner Selected    
Democratic 33 225 6 264 100.0%

House of Delegates

District 36
Republican Candidates - Vote for up to 3 - No more than 1 per county

(6 of 6 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jeff Ghrist (Caroline County) Winner Selected    
Republican 589 1,449 44 2,082 37.8%
Michael D. Smigiel, Jr. (Cecil County)
Republican 112 255 9 376 6.8%
Jay A. Jacobs (Kent County) Winner Selected    
Republican 383 825 31 1,239 22.5%
Steven James Arentz (Queen Anne's County) Winner Selected    
Republican 338 736 28 1,102 20.0%
Rick Bowers (Queen Anne's County)
Republican 94 267 9 370 6.7%
Wick Dudley (Queen Anne's County)
Republican 87 242 6 335 6.1%

Caroline County
Democratic Candidates - Vote for 1

(6 of 6 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Keirien Taylor Winner Selected    
Democratic 280 579 35 894 38.2%

Cecil County
Democratic Candidates - Vote for 1

(6 of 6 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Michael Ian Welker Winner Selected    
Democratic 223 476 26 725 31.0%

Queen Anne's County
Democratic Candidates - Vote for 1

(6 of 6 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Crystal Woodward Winner Selected    
Democratic 219 476 24 719 30.8%

District 37B
Republican Candidates - Vote for up to 2 - No more than 1 Delegate may be elected from a single county

(2 of 2 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Christopher T. Adams
(Wicomico County)
Winner Selected    
Republican 32 274 11 317 28.2%
Mimi Gedamu
(Wicomico County)
Republican 4 23 2 29 2.6%
Keith Graffius
(Dorchester County)
Republican 16 186 8 210 18.7%
Johnny Mautz
(Talbot County)
Winner Selected    
Republican 49 502 16 567 50.5%

Democratic Candidates - Vote for up to 2 - No more than 1 Delegate may be elected from a single county

(2 of 2 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Dan O'Hare
(Wicomico County)
Winner Selected    
Democratic 33 215 6 254 100.0%

Judge of the Circuit Court

Judicial Circuit 2
Republican Ballot - Vote for 1

(8 of 8 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Dennis Farina
270 835 32 1,137 37.7%
Jonathan G. Newell Winner Selected    
456 1,390 35 1,881 62.3%

Democratic Ballot - Vote for 1

(8 of 8 election day precincts reported)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Name PartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Dennis Farina Winner Selected    
230 493 24 747 52.1%
Jonathan G. Newell
158 504 24 686 47.9%