Skip to Main Content

Official 2014 Gubernatorial General Election results for Anne Arundel County

Last Updated 12/02/2014 03:18:16 PM
NR: not reported

County Executive

(Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
George Johnson
Democratic 16,279 48,009 4,091 68,379 38.7%
Steve Schuh Winner Selected    
Republican 21,598 81,576 4,778 107,952 61.1%
Other Write-Ins
N/A 89 232 19 340 0.2%

County Council

Councilmanic District 1

(Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Pete Smith Winner Selected    
Democratic 2,110 7,424 530 10,064 50.7%
Bill Heine
Republican 1,542 7,830 404 9,776 49.2%
Other Write-Ins
N/A 8 12 0 20 0.1%

Councilmanic District 2

(Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Andy Werner
Democratic 2,075 6,222 475 8,772 42.9%
John Joseph Grasso Winner Selected    
Republican 2,212 8,152 387 10,751 52.6%
David Sgambellone
Libertarian 141 723 36 900 4.4%
Other Write-Ins
N/A 2 10 2 14 0.1%

Councilmanic District 3

(Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Theresa Belinda Martin
Democratic 1,265 5,209 265 6,739 26.8%
Derek Fink Winner Selected    
Republican 2,667 15,099 617 18,383 73.0%
Other Write-Ins
N/A 7 42 2 51 0.2%

Councilmanic District 4

(Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Andrew C. Pruski Winner Selected    
Democratic 2,874 8,602 763 12,239 57.5%
E. "Chik´┐Ż" Anyanwu
Republican 2,019 6,593 396 9,008 42.3%
Other Write-Ins
N/A 9 20 1 30 0.1%

Councilmanic District 5

(Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Patrick Armstrong
Democratic 3,731 9,933 726 14,390 46.6%
Michael Anthony Peroutka Winner Selected    
Republican 3,649 11,913 760 16,322 52.8%
Other Write-Ins
N/A 58 136 4 198 0.6%

Councilmanic District 6

(Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Chris Trumbauer Winner Selected    
Democratic 3,865 9,164 903 13,932 51.3%
Dean Matthew D'Camera
Republican 2,921 9,527 785 13,233 48.7%
Other Write-Ins
N/A 3 10 2 15 0.1%

Councilmanic District 7

(Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jerry Walker Winner Selected    
Republican 4,839 17,064 998 22,901 98.1%
Other Write-Ins
N/A 110 292 44 446 1.9%

State's Attorney

(Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Anne Colt Leitess
Democratic 17,727 52,222 4,352 74,301 42.8%
Wes Adams Winner Selected    
Republican 19,706 75,065 4,348 99,119 57.1%
Other Write-Ins
N/A 26 86 10 122 0.1%

Clerk of the Circuit Court

(Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Robert P. Duckworth Winner Selected    
Republican 30,355 107,034 6,724 144,113 99.1%
Other Write-Ins
N/A 321 915 129 1,365 0.9%

Register of Wills

(Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Jacqueline Allsup
Democratic 15,196 44,639 3,901 63,736 37.6%
Lauren M. Parker Winner Selected    
Republican 21,558 79,517 4,530 105,605 62.3%
Other Write-Ins
N/A 26 94 13 133 0.1%

Judge of the Orphans' Court

(Vote for No More Than Three)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Nancy B. Hirshman
Democratic 17,042 50,718 4,299 72,059 18.7%
Judith L. Duckett Winner Selected    
Republican 24,272 81,730 4,697 110,699 28.8%
Nancy C. Phelps Winner Selected    
Republican 24,139 82,174 4,795 111,108 28.9%
Alan Rzepkowski Winner Selected    
Republican 19,106 66,902 3,712 89,720 23.3%
Other Write-Ins
N/A 183 539 71 793 0.2%

Sheriff

(Vote for One)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
NamePartyEarly Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Ron Bateman Winner Selected    
Democratic 21,881 67,228 5,168 94,277 54.8%
Joseph James Delimater, III
Republican 15,241 58,926 3,467 77,634 45.1%
Other Write-Ins
N/A 28 119 12 159 0.1%

Board of Education

Legislative District 32

Teresa Milio Birge Winner Selected    
Vote Yes or No
(For continuance in office)
This table may scroll left to right depending on the screen size of your device.
Early Voting Election DayAbsentee / ProvisionalTotalPercentage
Yes 25,348 84,819 5,801 115,968 78.7%
No 6,589 23,381 1,446 31,416 21.3%